شگفت انگیز پرقدرت حیاط بخش

لوازم دکوری و اهمیتشون در دکوراسیون

اگر شما یک خواننده معمولی در زمینه‌ی طراحی و دکور خونه هستید، حتماً تا به حال فکر کرده‌اید که طراحی و دیزاین فقط کنار هم قرار دادن اشیا نیست و چیزی بیشتر از این حرف‌هاست بنابراین برای به دست آوردن یک فهم دقیق از دکوراسیون و وسایل دکوری، مسلماً نباید این مقاله رو از دست بدید.

به‌طور معمول وقتی درباره چگونگی قرار دادن یک آیتم در یک اتاق صحبت می‌کنیم، ارزش آن را ازلحاظ عملکرد و زیبایی‌شناسی در نظر می‌گیریم؛ اما لوازم دکوری در این قضیه استثنا هستند چرا که در این مورد، ما واقعاً تنها باید به مورد دوم یعنی زیبایی‌شناسی قضیه، بپردازیم.

قطعات تزئینی لوازم جانبین که صرفاً به‌منظور اضافه کردن یک ارزشی به فضا، طراحی شدن و از نظر طراحان این اشیا نقش مهمی در طراحی دارن. این اشیا درواقع همون مواردین که فضا رو صرفاً کاربردی می‌کنن و در نتیجه به فضا احساسی یک‌بعدی و آرامش بخشی میدن.
در اینجا یک مرور کلی بر رایج‌ترین لوازم دکوری برای خونه داریم:

1- ظروف سرامیکی

استفاده از اشیاء و ظروف سرامیکی جلوه‌ای هنری و جذاب به فضای خانه میده. هنرمندان زیادی تونستن طرح‌های متنوعی با جنس سرامیک طراحی کنن که استفاده از این طرح‌ها به زیبایی منزل خیلی کمک میکنه. استفاده از یک گلدان سرامیکی با طرح و رنگی ساده، میتونه زیبایی منحصر به فردی را به میز یا هر جای دیگه‌ای که گلدان را روش می‌زارید، ببخشه. توصیه می‌کنیم در انتخاب نوع و رنگ دقت داشته باشید؛ چراکه هماهنگی بافت و رنگ گلدان با دکوراسیون خونه از اهمیت بالایی برخورداره.

2- مجسمه‌ها

مجسمه‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند:

مجسمه‌های قدبلند که روی زمین قرار میگیرن
مجسمه‌هایی که میشه روی میز یا هر سطح دیگری قرار داد
مجسمه‌های آویزی
مجسمه‌ها یکی از معمول‌ترین لوازم دکوری شیک محسوب میشن. اما انتخاب اون‌ها مهمه و زیبایی فضای خونه، به دقت در انتخاب نوع مجسمه بستگی داره. همخوانی رنگ، نوع و حجم مجسمه با وسایل دیگه و رنگ‌آمیزی خانه از اهمیت بالایی برای شیک‌تر شدن خونه برخورداره. همچنین میشه در فضای بیرون از منزل، مثل فضای حیاط یا باغ، از این مجسمه‌ها استفاده کرد. البته برای این کار به نکاتی مثل تضاد رنگ مجسمه با گیاهان مجاور، بلندتر بودن مجسمه نسبت به بقیه اشیاء و جنس مجسمه دقت کنید، چرا که این مسئله هم در زیبایی فضا خیلی تأثیر داره.

3- لوازم چوبی

چوب یکی از عناصر طبیعیه که به خاطر رنگ طبیعی که دارِ، میتونه دکور خونه رو خیلی شیک کنه. استفاده از مجسمه‌های چوبی هم در تزیین دکوراسیون منزل، علاوه بر اینکه حس خوبی را در دکور ایجاد می‌کنن، می‌تونن به فضا روح هم ببخشن. استفاده از گلدون‌های چوبی و تزیین آن با گل‌های طبیعی، میتونه یک آرامش خاصی را ایجاد کنه.

۴- تابلوهای مدرن

تابلوهای مدرن یکی از اصلی‌ترین لوازم دکوری شیک‌اند؛ زیرا با توجه به دست ساز و هنری بودنشونن، باعث هویت بخشیدن به خونه ما میشن. سعی کنید تابلویی رو انتخاب کنید که اولاً بتونید با اون ارتباط برقرار کنید و برای شما قابل‌درک باشِ. ثانیاً از لحاظ اندازه و رنگ‌آمیزی، با وسایل دیگه منزل و همچنین با ابعاد خونه هماهنگی داشته باشه. تابلوهای سیاه و سفید انتخاب‌های خوبین چرا که معمولاً با هر سلیقه و هر چیدمانی هم‌خوانی دارن. تابلوهایی که آثار هنری و زیبای هنرمندان معروف می‌باشند، یک انتخاب خوب و هنرمندانه‌ای می‌باشد. همچنین به دلیل قیمت بالای آن‌ها، تابلوهایی که از روی این آثار کشیده شده‌اند، می‌توانند گزینه مناسبی باشند.

 

محل قرار گرفتن لوازم دکوری را دقیقاً در نظر بگیرید!در خصوص وسایل دکور و تزیینی، خریدن و انتخاب آن‌ها تنها نیمی از کار شماست، نه‌تنها انتخاب اینکه چه مواردی رو در طراحی استفاده کنید مهمه، بلکه باید فکر کنید که کدوم یکی از اون‌ها بهتر با هم جور میشن و همچنین ببینید که بهترین نحوه و مکان برای نمایششون چیه. نحوه‌ی نمایش، مسئله دیگه‌ایِ که با حس تناسب یا احساس راحتی شما برای طراحی به وجود میاد. درواقع اینجاست که شما پا به میدون طراحی و چیدمان می‌زارید.

سخن پایانی
قطعات دکور معمولاً برای تمیزتر نشون دادن و جلوه دادن به طراحی داخلی، بکار برده میشن. آدم‌های زیادی فکر میکنن که استفاده از آن‌ها اختیاریه یا اینکه یک گام اضافی و غیرضروری در چیدمان خونه محسوب میشه؛ اما باید بدونید که این لوازم کوچک جزء اصلی و کلیدی سبک‌های موفقن و به هر چه زیباتر شدن خونه و کاشانه شما کمک شایانی می‌کند. یک فضای زیباتر، یک فضای آرامش ‌بخش‌تر رو رغم میزنه.